Istnieje co najmniej kilka zapisów prawa, które wprost wskazują, kto jest odpowiedzialny za zapewnienie pierwszej pomocy przedmedycznej i w jakich okolicznościach.
W pierwszej kolejności trzeba odnieść się do Kodeksu karnego. W artykule 162 paragrafu 1 mówi się m.in. o tym, że kto nie udzieli wsparcia przedmedycznego w razie pojawienia się zagrożenia utraty zdrowia lub życia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której sami zostajemy narażeni na niebezpieczeństwo.
Warto wiedzieć, że za nieprawidłowo zapewnione wsparcie sąd nie pociągnie nas do odpowiedzialności. W tym momencie chroni nas niejako dobra wola.
Kwestie związane z obowiązkiem niesienia wsparcia zawarte są w Kodeksie pracy. Pracodawca musi wcześniej wyszkolić, a następnie wyznaczyć osoby, które będą odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie przedsiębiorstwa.
Kodeks drogowy to kolejne miejsce, w którym wyraźnie wskazano na obowiązek niesienia pomocy. Każdy uczestnik ruchu, widząc następstwa niebezpiecznego zdarzenia na drodze, które może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia osoby poszkodowanej, musi właściwie zareagować. Odejście z miejsca wypadku traktowane jest już jako nieudzielenie pomocy, a tym samym podlega Kodeksowi karnemu.
Choćby z tego względu warto rozważyć udział w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W ten sposób można nie tylko uchronić się przed odpowiedzialnością karną, ale także zadbać o zdrowie i życie otaczających nas osób.
PGS Polska Grupa Szkoleniowa
Luxcontrol Polska
tel: 500 501 470, email szkolenia@luxcontrol.pl