Zawał serca

5 (100%) 2 votes

zawał sercaWiemy bardzo dobrze, że zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w dzisiejszych czasach. W szczególności dotyczy to mężczyzn, u których zawał występuje częściej niż u kobiet. Jest też szereg czynników, które sprzyjają wystąpieniu zawału a na które mamy wpływ. Zła dieta, brak ruchu czy tez palenie papierosów znacznie zwiększają ryzyko.

Serce każdego człowieka to niezwykły mechanizm, który przy wadze zaledwie 300 g potrafi samoczynnie przepompować w ciągu roku aż 38 milionów litrów krwi. To wręcz niewyobrażalna ilość. Jednakże w sytuacji, kiedy narażony jest na szereg czynników niekorzystnych, ten doskonały mechanizm może ulec awarii zagrażającej naszemu życiu. Wtedy występuje zawał serca.

Zawał serca objawy

Jeżeli odczuwamy ból w klatce piersiowej, który trwa dłużej niż 30 minut to jest to poważny powód do niepokoju i szybkiej reakcji. Ból, który jest charakterystyczny dla zawału serca, często rozlewa się na lewą stronę klatki piersiowej, lewą rękę, ramiona a nawet żuchwę i górną część brzucha. Ból ten jest często określany jako gniotący, miażdżący czy też dławiący. Wraz z bólem pojawiają się także duszności, nudności, zlewny pot a także zdenerwowanie a nawet strach przed śmiercią.

Jeżeli stwierdzimy wystąpienie takich właśnie objawów to należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. W tym przypadku liczy się każda minuta. Dodatkowo, zanim jeszcze pojawi się fachowa pomoc, możemy podać choremu 300 mg aspiryny rozgniecionej lub rozpuszczonej w wodzie. Należy także ułożyć chorego w wygodnej pozycji i rozluźnić krępujące ubranie. Ważnym elementem jest także uspokojenie takiej osoby ponieważ stres i strach tylko nasilają objawy.

Serce to tak naprawdę nasz najważniejszy organ. A jednocześnie jest on narażony na potężny wysiłek podczas całego naszego życia. Warto zatem zadbać aby mogło ono pracować w komfortowych warunkach. Przede wszystkim dla własnego dobra. Każdemu może przytrafić się zawał, ale od tego jak szybko otrzymamy pomoc zależy jak szybko wrócimy do zdrowia.

defibrylator

Zawał serca wymaga natychmiastowej interwencji, przy czym często pierwsza pomoc okazuje się bardzo skuteczna – warto więc znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.