Powikłania po grypie

Rate this post

Powikłania po grypie sa czasami dość poważne. Dla większości osób grypa kojarzy się tylko ze zwykłym przeziębieniem, które można tak naprawdę „przechodzić”. Często zdarza się, że w takim stanie chodzimy do pracy i leczymy się tylko wieczorami za pomocą mleka z czosnkiem lub gorącej herbaty z cytryną. W końcu to przecież tylko zwykłe przeziębienie, z którym nawet nie warto iść do lekarza i brać zwolnienia z pracy. Takie przekonanie jest jednak bardzo mylne i może być także tragiczne w skutkach. Nieleczona lub źle leczona grypa może powodować powikłania po grypie. A te z kolei mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Powikłania po grypie – zapalenie oskrzeli

Jednym z najczęstszych powikłań po grypie jest rzecz jasna zapalenie oskrzeli. Jest ono efektem nadkażenia przewodu oddechowego, który jest osłabiony po przebytej grypie. Dlatego tak ważne jest aby nie wracać do pełnej aktywności dopóki w 100% nie wyleczymy się z grypy. Zapalenie oskrzeli może być szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na astmę.

Jeżeli nawet zapalenie oskrzeli nie zmusi nas do podjęcia efektywnego leczenia pod nadzorem lekarza to bardzo szybko może okazać się, że spowoduje ono zapalenie płuc. Wysoka gorączka, dreszcze, silny kaszel a także ból w klatce piersiowej mogą świadczyć o rozwijającym się zapaleniu płuc.

Kolejnym powikłaniem jest zapalenie zatok przynosowych, które objawia się bólem głowy, w szczególności przy pochylaniu. W przypadku zapalenia pojawiają się także trudności z oddychaniem przez nos. W takiej sytuacji chore osoby muszą bardzo często oddychać przez usta.

Zapalenie ucha środkowego to kolejne powikłanie, które powinno kojarzyć się nam z wysoką gorączką (40 stopni) oraz ogromnym bólem. Do tego dochodzi także pogorszenie słuchu. Co istotne zapalenie ucha środkowego najczęściej dotyka dzieci do 5 roku życia. Nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić nawet do utraty słuchu.

Groźnym powikłaniem związanym z grypą jest także zespół Reya, którego występowanie w 50% przypadków kończy się śmiercią. Ta choroba występuje dosyć rzadko, dotyka zazwyczaj dzieci poniżej 12 roku życia i jest spowodowana…lekiem na grypę. Katalizatorem tej choroby jest kwas acetylosalicylowy, który znajduje się w popularnych lekach przeciw grypie jakie każdy z nas ma w swojej apteczce.

Inne powikłania po grypie

Do najcięższych powikłań po grypie należą zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie mięśnia sercowego. Choroby te wymagają natychmiastowej hospitalizacji ponieważ mogą zagrażać życiu pacjenta.

Okres jesienno-zimowy to zwiększona podatność naszego organizmu na zachorowanie. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć objawów a przede wszystkim nie unikać wizyty u lekarza. Jak widać próby leczenia domowymi metodami mogą dać naprawdę opłakane skutki.