Krwawienie z nosa

5 (100%) 1 vote

Krwawienie z nosa jest bardzo często objawem osłabienia organizmu. Jeżeli jesteśmy chorzy, przeziębieni to dużo łatwiej o tego typu zdarzenie. Również skoki ciśnienia mogą wpływać na pojawienie się krwotoku. Nie należy także zapominać o urazach mechanicznych, które także mogą wywołać obfite krwawienie. Skoro jednak mamy już problem w postaci krwotoku z nosa to warto wiedzieć w jaki sposób złagodzić jego objawy a docelowo zatamować go.

Krwawienie z nosa – postępowanie

Przede wszystkim powinniśmy usiąść na krześle z tułowiem i głową pochylonymi lekko do przodu. To sprawi, że krew nie będzie spływała nam do gardła. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zakrztuszenia.

W dalszej kolejności należy zacisnąć skrzydełka nosa kciukiem i palcem wskazującym. Przed tym możemy włożyć do nosa watę lub tampony. Zaciskanie może trwać nawet przez 10 minut. W przypadku gdy krwawienie z nosa jest dosyć mocne należy wymienić watę na nową.

Na karku i bokach szyi trzeba położyć także zimny okład. Najlepiej wykorzystać w tym celu ręcznik namoczony zimną wodą. Taki sam okład, ale wykonany z chusteczki, kładziemy na nasadę nosa.

Kiedy krew zakrzepnie należy wstrzymać się od wykonywania gwałtownych ruchów przez kilkanaście minut. Świeży zakrzep jest jeszcze bardzo podatny na pęknięcie i może wywołać ponowne krwawienie.

Krwawienie z nosa w większości przypadków jest niegroźne i nie wymaga interwencji lekarza. W sytuacji kiedy powtarza się ono cyklicznie powinniśmy jednak zwrócić się do lekarza, który zaleci przeprowadzenie odpowiednich badań.