Badania profilaktyczne największym sprzymierzeńcem

Rate this post

Badania profilaktyczne – znaczenie. Prawdą jest, że ludzie nie lubią chodzić do lekarza. Zazwyczaj, w przypadku choroby, jest tak, że najpierw próbujemy leczyć się sami a dopiero kiedy nie dajemy sobie rady i problemy nie ustępują to zasięgamy porady lekarskiej. Nie jest to dobra droga. A jeszcze gorszą jest nie wykonywanie regularnie badań profilaktycznych.

Nikt z nas nie jest w stanie sam prześwietlić na wylot swojego organizmu. Oczywiście możemy wychwycić pewne objawy ale wiele chorób rozpoczyna się praktycznie bez żadnych zewnętrznych oznak. I właśnie tym chorobom pomagają zapobiegać badania profilaktyczne. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim w przypadku nowotworów. W pierwszym stadium choroby nawet nie możemy przypuszczać, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Kiedy zaatakowane przez nowotwór organy zaczną pracować gorzej może być już niestety zbyt późno na ratunek. Badając się regularnie mielibyśmy szansę uniknąć takiej sytuacji.

Pytanie tylko jak powinny wyglądać takie badania profilaktyczne. Są one w zasadzie bardzo proste i bezbolesne. W większości przypadków ograniczają się do pobrania krwi. Morfologia, badanie poziomu cukru, cholesterolu  wykonywane raz w roku wystarczy aby wykryć odpowiednio wcześniej wiele zagrożeń, które na nas czyhają. Dobrze jest także do morfologii dołączyć badanie moczu.

Są także pewne badania profilaktyczne, które należy wykonywać po przekroczeniu pewnego wieku. Po 30 roku życia do morfologii i badania moczu warto także dodać RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej. Po 35 roku życia warto także wykonać badanie USG serca (spoczynkowe). Kobiety po 40 roku życia powinny wykonywać regularnie mammografie a panowie powinni wybrać się na wizytę do urologa.

Nie da się ukryć, że żyjemy w bardzo stresujących czasach dlatego też nasz organizm jest jeszcze bardziej narażony na tzw. choroby cywilizacyjne. Powinniśmy zatem zadbać o własne zdrowie tym bardziej, że nie będzie nas to kosztowało wiele wysiłku i pieniędzy.