Apteczka ratownika pierwszej pomocy

5 (100%) 2 votes

apteczka ratownikaApteczka ratownika pierwszej pomocy większości z nas kojarzy się z małą lub średnią saszetką lub pudełkiem leżącym w samochodzie (przeważnie w bagażniku) lub też z pokaźnej wielkości szafką wiszącą w zakładzie pracy. Jednak taki podział i takie kojarzenie apteczek w dzisiejszych czasach jest błędne.

Na szczęście również  w tym temacie nasza świadomość jest coraz większa i szersza, co skutkuje tym, że zasadniczo do każdej lub prawie każdej aktywności w naszym życiu możemy przypasować odpowiednie wyposażenie z pierwszej pomocy w tym i oczywiście apteczki.

Apteczki mniej lub bardziej różnią się między sobą, nie tylko wyposażeniem ale też wielkością czy nawet kształtem np. inna apteczka będzie w domu, inna w samochodzie, inna na wycieczce czy podczas zajęć sportowych.
Innym podziałem jaki można wyróżnić, jest to, kto będzie z apteczki korzystał. Nie każdy sprzęt jaki może znaleźć się w torbie każda osoba będzie mogła użyć oraz co nie mniej ważne, nie zawsze będzie też wiedziała co z daną rzeczą zrobić i jak ją wykorzystać.

Przykładem niech będzie torba ratownicza, czyli rozbudowana apteczka ratownika, używana przez np. straż pożarną czy policję – czy jest sens posiadania jej jako apteczki w domu czy w samochodzie ? Abstrahując od tego, że przykładowy „Kowalski” nie potrafiłby użyć połowy z jej wyposażenia, jej zawartość stanowczo wykracza poza to, co może statystycznie być nam pomocne w domu.

Przykładowy podział apteczek ze względu na przeznaczenie:
– dla nurków

– dla wędkarzy

– osobiste

– samochodowe

– ścienne (zakładowe)

– dla służb mundurowych

– biurowe

– dla sportowców

– dla myśliwych

– szkolne

– turystyczne

oraz wygląd i wyposażenie:

Podczas nabywania apteczki warto przemyśleć i zastanowić się, do czego i w jaki sposób będziemy w razie konieczności jej używać. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by rowerzysta zaopatrywał się i jeździł z wielkim plecakiem zamiast małej, podręcznej torebki. Z drugiej strony w apteczce samochodowej powinno być coś więcej niż plaster i bandaż.

Apteczka ratownika pierwszej pomocy

Warto w tym miejscu podać przykładowy zestaw wyposażenia apteczki. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że poniższy zestaw jest wyjściowy dla większości typów apteczek, w oparciu o który modyfikuje się jedynie ilość oraz czasem dodaje / odejmuje poszczególne wyposażenie. Jednak z całą pewnością wyposażona w ten sposób apteczka ratownika spełni swoje zadanie:
– Opatrunek indywidualny G 1 szt.

– Opatrunek indywidualny M 3 szt.

– Plastry 10 x 6 cm (8 szt.) 1 opak.

– Plaster 5 m x 2,5 cm 1 szt.

– Opaska elastyczna szerokość 6 cm 2 szt.

– Opaska elastyczna szerokość 8 cm 3 szt.

– Chusta opatrunkowa 40 x 60 cm 2 szt.

– Chusta opatrunkowa 60 x 80 cm 1 szt.

– Kompres 10 x 10 cm 3 szt.

– Chusta trójkątna 2 szt.

– Nożyce 14,5 cm 1 szt.

– Rękawice latex (2pary) 4 szt.

– Koc ratunkowy 160 x 210 cm 1 szt.

– Chusteczka alkoholowe 2 szt.

– Ustnik do sztucznego oddychania 1 szt.

Jak można zauważyć apteczka ratownika nie zawiera w swoim wyposażeniu lekarstw. Jest przyjęte, że w apteczkach nie powinno być żadnych medykamentów – nigdy tak do końca nie wiemy kto będzie korzystał z wyposażonej przez nas apteczki. Zasadą której nie powinno się łamać jest to, że wszystkie ewentualne lekarstwa powinny być trzymane w osobnym pojemniku, saszetce itp. z jasnym i wyraźnym opisem je oznaczającym. O tym, że muszą być trzymane w miejscu niedostępnym dla dzieci chyba nie trzeba wspominać.

Podsumowując artykuł traktujący o apteczkach pierwszej pomocy można stwierdzić jedno – każdy powinien w takową się wyposażyć, zarówno w domu, pracy a obowiązkowo w samochodzie, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć gdzie i kiedy może być nam potrzebna. A zaczynając od wyposażenia apteczki podanego powyżej, myślę, że każdy jest w stanie sobie z jej wyborem poradzić. Warto też poprosić o pomoc w wyborze i ew. uzupełnieniu apteczki personel sklepu, który doskonale będzie potrafił doradzić i zasugerować co powinno znaleźć się w naszej apteczce.

Kuba Czajka

ratownik