Apteczka pierwszej pomocy

5 (100%) 2 votes

apteczka pierwszej pomocy         Apteczka pierwszej pomocy jest zestawem prawidłowo dobranych materiałów opatrunkowych, niezbędnych w trakcie udzielania pierwszej pomocy.

Zarówno miejsce jej przechowywania, jak również sama apteczka, powinny być wyraźnie
i czytelnie oznakowane. Najlepiej jeśli apteczka przechowywana jest w stałym miejscu.
W przypadku zaistnienia potrzeby jej użycia, nie trzeba tracić czasu na poszukiwania.

W apteczce powinna znajdować się instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
W dużych zakładach powinna być ona powieszona w pobliżu apteczki.

Ważne jest również właściwe rozmieszczenie poszczególnych kompresów, bandaży i plastrów, najlepiej tematycznie, w kilku różnych przegródkach, dzięki czemu można z nich szybko skorzystać. Po dłuższym czasie bez trudu można sprawdzić, które artykuły utraciły ważność i wymagają wymiany.

Niedopuszczalny jest bałagan w apteczce.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Podstawowymi artykułami są bandaże dziane w dwóch rozmiarach, opaski elastyczne z zapinkami, zestaw plastrów z opatrunkami, przylepce, nożyczki, różne rozmiary jałowych kompresów gazowych, jałowe gazy opatrunkowe, chusta trójkątna, opatrunek do ochrony oka, maseczka do sztucznego oddychania, koc przeciwwstrząsowy rękawiczki oraz gaziki odkażające.

 Apteczka pierwszej pomocy w różnych miejscach

Ilość poszczególnych opatrunków zależy od tego, dla jak licznej grupy osób apteczka będzie  przeznaczona. Dodatkowe wyposażenie powinniśmy dobierać biorąc pod uwagę miejsce, w którym będzie użytkowana. Inne materiały będą konieczne w apteczce domowej, inne mogą okazać się potrzebne, a nawet wymagane przepisami BHP, na hali przemysłowej, czy też na placu budowy. Zależy to od zagrożeń, z jakimi można się w tych miejscach spotkać oraz prawdopodobieństwa ich wystąpienia.

Zagrożenia powyższe związane będą z pracą na wysokości, pracą na stacji paliw, laboratorium chemicznym, specjalistycznych pracowniach, pracą przy głębokich wykopach, itp.

 

Domową apteczkę możemy wyposażyć w tabletki przeciwbólowe, polopirynę, witaminę C, środki przeciwbiegunkowe. Pamiętajmy jednak o kontrolowaniu terminu ważności leków
oraz o przechowywaniu ich w opisanych pojemniczkach razem z ulotką informacyjną, koniecznie w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Apteczka pierwszej pomocy na wakacje

Pamiętajmy również o zabraniu apteczki w podróż, na wakacje, na wycieczkę.
Może okazać się przydatna nie tylko nam. Dzięki niej być może będziemy mogli pomóc innej potrzebującej osobie. Oprócz podstawowych opatrunków wyposażenie możemy wzbogacić o haczyki do wykręcania kleszczy, pęsetki pomagające usnąć drzazgi, opatrunki na oparzenia, preparat na stłuczenia, termometr, preparaty zabezpieczające przed ukąszeniami owadów
i środki łagodzące skutki takich ukąszeń, wapno.

Właściwie wyposażona apteczka pierwszej pomocy jest do kupienia w dobrym sklepie lub aptece.